red orange yellow green blue pink

Prawidłowo rozkucie i łączenie łańcuchów

W ramach tego wpisu chce przedstawić dwie kwestie. Po pierwsze jak rozkuć łańcuch, a następnie go połączyć. Zanim zaczniemy te prace, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam wykonanie czynności, a jednocześnie spowodują, iż zrobimy to bez uszkodzenia elementów łańcucha.

W zależności od rodzaju łańcucha potrzebujemy:

wyciskacz, rozkuwacz w przypadku łańcuchów o małych podziałkach np. łańcuch rowerowy  (w przypadku braku w/w narzędzi możemy posłużyć się imadłem, wybijakiem o średnicy nieco mniejszej niż średnica sworznia, zagławiacz, młotek;

prasę ze specjalnym oprzyrządowaniem dla łańcuchów dużych i ciężkich.Łańcuch

Rozkuwanie łańcucha

1. Wybieramy w łańcuchu ogniwo, które chcemy rozkuć.
2. Kładziemy łańcuch na szczękach imadła w taki sposób, aby sworznie znajdowały się w szczelinie między szczękami.
3. Młotkiem wbijamy sworzeń do momentu, aż zrówna się z powierzchnią płytki zewnętrznej.
4. Przykładamy wybijak do sworznia i za pomocą młotka wbijamy go. Należy się upewnić, że wybijak jest centralnie oparty na sworzniu, a nie na płytce. Pamiętajmy, aby nie wybijać całkowicie sworznia z ogniwa. Tylko do rozłączenia łańcucha. Całkowite wybicie może uniemożliwić jego ponowne użycie.
5. Jeżeli chcemy skrócić łańcuch np. o 4 ogniwa, to w identyczny sposób postępujemy cztery ogniwa dalej. Tak samo odbywa się to dla każdej, parzystej liczby ogniw. Należy zwrócić uwagę, że po skróceniu łańcuch z jednej strony musi mieć ogniwo zewnętrzne z wystającym sworzniem a z drugiej ogniwo wewnętrzne. Skrócenie łańcucha o nieparzystą ilość ogniw  wymaga usunięcia parzystej liczby ogniw w sposób opisany powyżej i zamontowanie ogniwa złącznego wygiętego.

Łączenie łańcucha.

1. Łańcuch odwracamy wystającym sworzniem do góry i kładziemy go na równej, metalowej powierzchni.
2. Wkładamy koniec łańcucha zakończony ogniwem wewnętrznym w ogniwo zewnętrzne na drugim końcu tak, aby lekko wystający do środka ogniwa sworzeń wszedł w otwór tulejki. Pod ogniwo należy podłożyć odpowiednią ilość podkładek w zależności od wielkości łańcucha.
3. Za pomocą młotka wbijamy sworzeń aż do momentu, kiedy zrówna się z dolną płytką zewnętrzną.
4. Odwracamy łańcuch.
5. Wbijamy lekko płytkę zewnętrzną tak, aby sworzeń wyszedł ponad nią na wysokość taką, jak w ogniwach sąsiednich.
6. Przy pomocy zagławiacza rozklepujemy koniec sworznia, aby zabezpieczyć płytkę przed zsunięciem w trakcie eksploatacji łańcucha.
7. Musimy sprawdzić, czy ogniwa swobodnie obracają się w przegubach.

 

Poniżej możecie zobaczyć sobie film dotyczący rozkuwania i łączenia łańcucha w tym przypadku rowerowego, jednak podobne zastosowania będziemy mieli w prawie wszystkich łańcuchach.

Tags: , , , ,

Leave a Reply